RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
Mata
Pelajaran: Bahasa Melayu.
Tarikh/ hari:
1.10.2012 Selasa.
Masa: 9.00
pagi - 9.30 pagi ( 30 minit )
Kelas:
Prasekolah.
Bilangan
Murid: 25 orang.
Tema:
Buah-Buahan.
Subtema: saiz
buah-buahan.
Objektif
Pembelajaran: Pada akhir pengajaran ini
murid dapat:
1.
Menyenaraikan
saiz buah-buahan.
2.
Memadankan
gambar dengan perkataan
Pengetahuan
sedia ada: Murid telah mengetahui warna
buah-buahan.
Alat bantu
mengajar: bahan maujud, gambar, kad perkataan.
Nilai:Berdikari,rajin
Kemahiran:Mendengar,bertutur
dan menulis
Langkah/
masa
|
Isi
kandungan
|
Aktiviti pengajaran
|
pembelajaran
|
Strategi/ kaedah/ ABM/ nilai/ KBKK
|
Aktiviti
guru
|
Aktiviti
murid
|
|||
Set Induksi
5 minit
|
Memegang buah yang
terdapat dalam kotak
|
1.
Guru
meminta murid memegang dan meneka buah yang terdapat dalam kotak.
|
1.
Murid
memegang dan meneka buah yang terdapat dalam kotak.
|
ABM: bahan maujud
Nilai:Hormat
Kemahiran:Mendengar
|
Perkembangan
Langkah 1
10 minit
|
Menunjukkan saiz besar
dan kecil.
|
1.
Guru
menunjukkan buah yang bersaiz besar dan buah yang bersaiz kecil.
2.
Guru
meminta murid meletakkan buah-buahan mengikut sama saiz.
|
1.
Murid
memerhati bahan yang ditunjukkan oleh guru.
2.
Murid
meletakkan buah-buah mengikut saiz masing-masing.
|
ABM: bahan maujud
Nilai:Berdikari
Kemahiran: mengelas
|
Perkembangan
Langkah 2
15 minit
|
Mengeja nama buah-buahan
|
1.
Guru
menunjukkan kad perkataan dan mengeja nama buah tersebut.
2.
Guru
meminta murid mencari gambar buahan yang telah mereka eja tadi.
|
1.
Murid
mengeja kad perkataan dengan bimbingan guru.
2.
Murid
mencari gambar yang telah mereka eja.
|
ABM: gambar, kad
perkataan
Nilai:Hormat
Kemahiran:Mendengar,mengeja
|
Perkembangan
Langkah 3
15 minit
|
Memadankan gambar dengan
perkataan
|
1.
Guru
meminta murid memadankan gambar dengan perkataan di papan putih.
2. Guru membantu murid jika terdapat
kesalahan
|
1. Murid memadankan gambar dengan
perkataan di papan putih.
|
:
ABM:gambar
Nilai:berdikari
Kemahiran:memadan
|
Penilaian
10 minit
|
Lembaran kerja
|
1.
Guru
mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
|
1.
Murid
menjawab lembaran kerja
|
ABM:Lembaran kerja
Nilai:Berdikari,rajin
Kemahiran:Menulis
|
Rumusan
5 minit
|
Guru membuat rumusan.
|
1. Guru bersoaljawab dengan murid
mengenai saiz buah-buahan.
2. Guru mempamerkan hasil kerja murid.
|
1.
Murid
menyebut semula buah-buahan yang bersaiz besar dan buah yang bersaiz kecil.
|
Nilai:Hormat
Kemahiran:Mendengar,Bertutur
|
Refleksi:
Pada akhir pembelajaran saya dapati 23
orang daripada 25 orang murid mencapai objektif.2 orang murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi latihan pengukuhan.Murid-murid.Kaedah dan bahan
bantu mengajar yang digunakan telah membantu saya untuk mencapai standard kandungan
yang ditetapkan.Murid-murid berminat untuk mengikuti sesi P&P bermula
dengan set induksi.Mereka menumpukan perhatian dengan mendengar dan mengikuti
arahan yang ditetapkan.Saya juga tidak menghadapi masalah dalam mengawal kelas.
Ini menjadikan sesi P&P berjalan dengan lancar untuk mencapai standard dan
tempooh masa yang ditetapkan.Rata-rata murid berminat dengan bahan maujud iaitu
buah-buahan sebenar yang digunakan.Melalui bahan-bahan maujud ini murid-murid
dapat membezakan dan mengelaskan saiz buah-buahan.Seterusnya murid-murid
diminta mengeja buah-buahan tersebut dengan bimbingan guru.Gambar-gambar
buah-buahan dilekatkan pada papan putih dan murid diminta memadankan perkataan
dengan buah-buahan.Kebanyakan murid dapat menguasai kemahiran yang diterapkan
ini.Lembaran kerja diedarkan sebagai penilaian kepada murid-murid.Melalui
lembaran kerja ini saya dapat menilai keberkesanan pengajaran saya.Pada
peringkat ini saya dapati 2 orang murid tidak dapat menjawab lembaran kerja
yang diberikan.Murid ini menghadapi masalah pembelajaran iaitu belum megenal
huruf.Pada sesi penutup saya telah membuat kesimpulan tentang pelajaran dengan
bersoal jawab dengan murid.Hasil kerja murid yang menarik dipamerkan di hadapan
kelas sebagai contoh kepada murid lain.Ia juga sebagai satu langkah peneguhan
positif kepada murid yang hasil kerjanya dipamerkan.
Kelemahan
Setelah menilai rakaman video sesi
pengajaran saya sendiri,saya dapati suara saya perlahan. Ini menyebabkan
keseluruhan murid tidak dapat mendengar suara saya dengan jelas. Saya juga tidak
mengaitkan sesuatu peristiwa semasa dalam sesi induksi seperti pengalaman
sendiri murid.Saya juga tidak mencadangkan aktiviti susulan kepada
murid.Lembaran kerja yang disediakan juga tidak mengikut aras kebolehan murid
Kaedah Pembelajaran
Saya menggunakan
pembelajaran masteri iaitu suatu pendekatan pengajaran dan pembelajaran yang
memastikan semua murid menguasai hasil pembelajaran yang dihasratkan dalam
suatu unit pembelajaran sebelum berpindah ke unit pembelajaran seterusnya.
Pendekatan ini memerlukan peruntukan masa yang mencukupi dan proses pengajaran
dan pembelajaran yang berkualiti. Keupayaan dan kebolehan murid adalah berbeza
yang boleh mempengaruhi gaya
pembelajaran seseorang murid. Saya i telah mengenal pasti keupayaan murid bagi
merancang kaedah serta bahan pengajaran dan pembelajaran bagi mencapai hasil
pembelajaran yang ditetapkan. Saya telah mempelbagaikan kaedah pengajaran
dan pembelajaran supaya pelajar lebih mudah memahami dan menghayati kandungan
pelajaran.Di samping itu pembelajaran
menjadi lebih menarik, bermakna dan menyeronokkan bersesuaian denagan
pendekatan yang boleh digunakan. Beliau menggunakan strategi berpusatkan guru
dengan memberi penerangan, penjelasan dan huraian .Guru ini bertindak sebagai
pemimpin, pengajar dan fasilitator pembelajaran dengan
i)menggunakan kaedah mengajar yang menarik
serta menyeronokkan dan yang berpusatkan kepada pelajar
ii)menggunakan pelbagai bahan bantu mengajar
yang sesuai
iii)mengambil kira tahap kebolehan dan gaya
pembelajaran pelajar untuk memahami dan menghayati sesuatu perkara;
iv)menjalankan penilaian formatif untuk
menentukan sama ada mereka sudah menguasai perkara yang telah diajar
Saya
juga mempraktikkan strategi berpusatkan murid melalui kaedah soal jawab,
megeja,memadan dan latihan.Dengan strategi berpusatkan murid ini lebih
berdikari yang mana boleh merangsang diri untuk belajar dan menguasai apa yang
diajar. Dengan memberikan kaedah memadan
gambar dengan perkataan murid dapat belajar dan bukan bertanding di antara satu
sama lain. Saya juga telah menilai murid sebagai
proses unuk mengesan perkembangan, kebolehan, keupayaan dan pencapaian
murid. Penilaian juga adalah sebahagian daripada proses pengajaran dan
pembelajaran yang dijalankan secara berterusan.Saya boleh mengesan keberkesanan
pengajaran dan pembelajaran dengan memberikan lembaran kerja kepada murid.Ini
bertindak sebagai maklum balas kepada guru berkenaan untuk memperbaiki
kaedah,strategi dan gaya pembelajaran supaya lebih berkesan.Antara tujuan lain
penilaian adalah :
i)mengesan pencapaian murid
ii)mengenal pasti jenis murid
iii)mengesan sama ada hasil pembelajaran telah
dikuasai atau belum
iv)mengenal pasti sebab kelemahan murid dalam
sesuatu unit pembelajaran
v)menentukan aktiviti pengayaan atau pemulihan
thankyou for the great writing.
ReplyDelete